Wymogi dla detektywów

Ustawa o usługach detektywistycznych szczegółowo określa wymogi, jakie muszą spełnić kandydaci na detektywów. Przede wszystkim jest to wiek – minimum 21 lat oraz wykształcenie minimum średnie. Poza tym osoba taka nie może mieć na swoim koncie żadnych przestępstw czy też toczących się spraw, również związanych ze skarbówką. Wymaga jest pełna niekaralność oraz oczywiście uzyskanie licencji do wykonywania zawodu. Do 2014 roku konieczne było zdawanie egzaminu, który nie należał do najłatwiejszych. Można to wywnioskować chociażby po liczbie wydanych licencji, które to wzrosły dwukrotnie, od kiedy zniesiono obowiązek przystępowania do egzaminu. Nie oznacza to jednak, że kandydaci nie muszą wykazać się specjalistyczną wiedzą. Wręcz przeciwnie. Obowiązkowo muszą znać przepisy dotyczące ochrony danych osobowych i wiele innych. Na rynku znaleźć można całkiem sporą liczbę szkół, które oferują kursy, szkolenia i przygotowanie do pracy w zawodzie detektywa. Późniejsze doświadczenie można zdobywać w agencjach detektywistycznych, a dokładny zakres obowiązków zależny jest od tego, czym zajmuje się dana agencja. Przyszli detektywi muszą być jednak przygotowani na to, że ich praca nie będzie polegać jedynie na udowadnianiu niewierności partnerów i współmałżonków. W związku z zadaniami odnośnie spraw cywilnych, kryminalnych czy też z zakresu dziedziny gospodarczej, może zachodzić potrzeba działania w zakresie windykacji.

Agencje detektywistyczne zajmują się sprawami rodzin, które poszukują swoich bliskich. Osób zaginionych, rozdzielonych niegdyś w różnych okolicznościach, jak i tych, które się ukrywają. To ostatnie może wynikać z występującego zagrożenia czyjegoś życia, jak i chęci uniknięcia na przykład obowiązku alimentacyjnego. Sprawy finansowe obejmują również klientów, którymi są przedsiębiorcy. Klienci biznesowi mogą chcieć wybadać konkurencję, jak i sprawdzić uczciwość kontrahentów. Paleta zadań dla detektywów jest zatem szeroka i trudno się dziwić, tak wysoko stawianej poprzeczce.

W agencjach bardzo często swoje miejsce znajdują byli funkcjonariusze służ policyjnych, specjalnych i nie tylko. To oni mają kontakty i umiejętności praktyczne, których osobom początkującym zwyczajnie brakuje. Nie oznacza to jednak, że bez pracy w policji nie można zostać detektywem. Trzeba jednak przygotować się na pracę specyficzną, nierzadko trudną, wymagającą dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Na pewno jednak nie nudną i pozbawioną monotonii dnia codziennego, która bywa utrapieniem osób pracujących na etacie.

Reklama: Detektyw Sanok

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *